Středověk
Dnes je: 31. 05. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Zpět

  Hirzo

  Žil(a): ? - ?1275

  Popis:
  Původ Hirza je neznámý, předpokládá se, že je německého původu a do Čech přišel. Poprvé se objevuje v říjnu 1241 ve funkci mistra kuchyně, ve stejné posici je zmiňován v prosinci 1248 v Brně – v době povstání mladšího krále Přemysla proti svému otci Václavu I. je tak zmiňován v okruhu šlechticů věrných staršímu králi.

  Zřejmě díky tomu získává úřad purkrabího na hradě Zvíkov, kde je uváděn dvakrát v roce 1250, tedy po skončení povstání. Tehdejší purkrabství zvíkovské bylo obsazeno dvěmi osobami (alespoň po určitý čas), druhým purkrabím byl Konrád z Janovic (prokazatelně již od roku 1234). Zřejmě v této době také získává vlastní majetek – mokerský újezd, který je vydělen z královského Boleticka – rozsah je znám z listin – jmenovitě to jsou vesnice (v původním znění – Nakhlewe Hore, Vgerc, Vmladone, Naochruhle, Vyanka, Nabelem Chlume, Vdirka, Vmica, Nemochich, Vhlimi, Natschernerece, Nabliznich, Nahyrzove (doloženy v donaci klášteru ve Zlaté Koruně), Muczstat, Jenkezlag, Dietozlag, Zkalni, Zahzlini, Mokriz, Jurizlag, Klenow, Jercenzlag, Nachirnie, Budeczzlag a Hirzow (z jeho závěti témuž klášteru). Některé z těchto vesnic (zdá se, že druhou řadu) Hirzo sám nechal založit.

  S nástupem neúspěšného povstalce Přemysla II. na trůn přichází Hirzo o svůj zvíkovský úřad. Namísto něj je jím „lokální konkurent“ Bavor ze Strakonic - přívrženec Přemysla během povstání. Kariéry obou těchto mužů jsou do jisté míry protichůdné. Bavor je doložen jako purkrabí již v listopadu 1253.

  Hirzo se v této době stahuje z veřejného života, není doložen v žádné listině až do listopadu 1260 (Bavor ze Strakonic padl v bitvě u Kressenbrunu) v listině manželky Přemysla Markéty, opět jako pukrabí na Zvíkově, společně s Burchardem. V lednu 1262 je jistý Hyrcho (těžko říct, zda je to nᚠHirzo) číšníkem královny Kunhuty Uherské. Nicméně v témže roce v červenci je královským stolníkem.

  Hirzo je významným spolupracovníkem českého krále při jeho kolonisační aktivitě na jihu Čech, řídí výstavbu královského paláce na Zvíkově (provádí ji stejná hu, která buduje královské město Písek), je lokátorem Českým Budějovic, měl nechat vyměřit půdorysy tohoto města, v roce 1265 dává dominikánům v této lokalitě louku k výstavbě kláštera. Podílí se i na výstavbě kláštera ve Zlaté Koruně – ve prospěch tohoto kláštera činí donaci v roce 1268 (viz vesnice výše). Podle Břežana umírá v roce 1275, měl manželku Dařici, neměli však děti a proto veškerý svůj majetek odkazuje Zlatokorunskému klášteru.

  Hirza lze označit jako schopného šlechtice s řadou typických atributů své doby. Byl věrný stávajícímu panovníkovi a také zbožný. Díky lokátorským úkolům se zdá, že byl i organisačně schopný a měl zřejmě také kontakty v římskoněmeckém zahraničí.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
      1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha