Středověk
Dnes je: 20. 09. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Vojtěch III. Salcburský

  Zpět

  Vojtěch III. Salcburský

  Žil(a): *1145 - †8.4. 1200

  Popis:
  arcibiskup v Salcburku, syn knížete Vladislava II. a jeho první manželky Getrudy Babenberské.

  O Vojtěchově mládí se nic neví. První souvislé osudy Přemyslovce pocházejí až z roku 1168, tehdy ho salcburská kapitula zvolila za dalšího arcibiskupa namísto zesnulého Konráda Babenberka, strýce z matčiny strany. Předtím žil v jistém českém klášteře. Kapitula v Salcburku byla nakloněna pravému papeži Alexandrovi III; namísto Kalixtovi III. (zvolenému z vůle císaře Fridricha I. Barbarossy). Mladý Přemyslovec se dostal do nelehké situace, obklopen tlaky různých skupin. Vojtěch vůli kapituly respektoval, stýkal se s zástupci papeže. Přes finanční nabídky otce Vladislava, krále českého, rozhořčený Barbarossa Vojtěchovu volbu na sněmu v Bamberku (červen 1169) neuznal.

  Císařovi se po několika zvratech podařilo sesadit Vojtěcha (tedy Adalberta III.) v roce 1177. Novým arcibiskupem se stal Wittelsbach Konrád. Předtím byl arcibiskup v Mohuči, posléze také.
  Vojtěch se uchýlil do Čech, kde ho překvapivě vlídně přijal kníže Soběslav II. A to v době soubojů o stolec mezi Soběslavovci a Vladislavovci. Na počátku 80. let se císaři zdáli synové Vladislava nakloněni tolik, že se Vojtěch mohl vrátit do svého episkopátu (1183). Od té doby stál na straně Štaufů a všemožně se snažil pomáhat svým bratrům.

  Dva roky od znovunástupu měl v Čechách problémy jeho bratr, kníže Bedřich. Odboj zahájil Václav, další syn Soběslava I; přítáhl do Prahy, Hrad bránila Bedřichova manželka. Bedřich přesvědčoval v zahraničí spojence k intervenci. Vojtěch v čele vojska vtrhl do Čech, přes jižní Čechy se dostal k Praze. Václav uprchl. Ze zpráv kronik vyplývá, že Vojtěchovo vojsko značně plenilo.

  Zvláště nápomocen byl svým bratrům po roce 1197, kdy jeho postoje jsou téměř totožné s českými zájmy. Patřil k významným oporám české politiky v Říši.

  Zajímavé i násilné bylo jeho působení v úřadu arcibiskupa. Zakládal špitály a s pomocí privilegia Filipa Švábského z roku 1198 postavit velkolepý románský dóm. Díky novým naležištím soli na majetcích arcidiecéze a podpory Štaufů význam arcibiskupství stoupal, umožnilo to později výstavbu chrámu. Nevyhnul se i problémům. V roce 1196 násilně potlačil města Reichenhall, za dvě léta bojoval s ministeriály (nižší služebná šlechta v Říši).

  Vojtěch umírá 8.4. 1200, dalším salcburským arcibiskupem se stává Eberhard II.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha