Středověk
Dnes je: 03. 06. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Soběslav I.

  Zpět

  Soběslav I.

  Žil(a): ok. 1075 - 14.2.1140

  Popis:
  Nejmladší syn knížete Vratislava II. (pozdějšího krále) a jeho druhé manželky Svatavy Polské. Narodil se zřejmě někdy po roce 1075. Dětství, mládí strávil v Čechách, zřejmě převážně v Praze, kde vládli jeho starší bratři. Až v roce 1107 odchází se sesazeným knížetem, bratrem Bořivojem, odchází do Polska. Neexistuijí zmínky o tom, že by nějak podpořil bratra Bořivoje v úsilí získat trůn, ani Vladislava, který se stal v roce 1109 knížetem. S ním zřejmě moc dobře nevycházel. Celou dobu byl v Polsku na dvoře Boleslava III. Křivoústého.

  Polský vpád na sv. Václava v roce 1110 byl nápad Soběslavům, sám se i výpravy zůčastnil. U Cidliny se Poláci setkali s Vladislavem a dali se na ústup. Na říčce Trutině na ustupující Češi zaútočili a byly krutě poraženi.

  Na radu královny Svatavy Vladislav v roce 1111 povolal Soběslava zpět do Čech a udělil mu Žatecko. O dva roky později se k Soběslavovi dostala zvěst, že ho chce kníže zajmout, po vraždě kmeta Vacka, utíkal přes Srbsko do Polska. V Doníně byl ovšem zajat místním purkrabím, s pomocí kněze Konráda se Přemyslovci podařilo uprchnout a zamířil do Polska.

  Následujícího roku dobýval české Kladsko, když se obránci vzdali, hrad nechal zapálit. V roce 1115 inicioval polský vladař smíření bratrů. V březnu získal Soběslav Hradecko, v červenci v Nise se definitivně s bratrem usmířil. Ještě téhož roku mu je Hradecko vyměněno za Znojemsko. Pomoc Soběslava jako údělníka se knížeti hodí dalšího roku, přátelské setkání s uherským Štěpánem na Luckém poli se zvrhlo v bitvu. Češi ji vyhráli jen díky pomoci Soběslava a olomouckého Oty.
  Soběslav byl znovu vyhnán v roce 1123, jeho úděly mu byla zabaveny. Když nepochodil u císaře v Mohuči, odjel k Wiprechtu Grojčskému. Tam pobývá 7 měsíců a poté tráví zhruba rok v Polsku. Za manželku si v tom roce bere Adélu Uherskou (+15.9.1140), dceru vévody Almuše. Později je přijat saským vévodou Lotharem.

  Když je bratr těžce nemocný (1125), je Soběslav povolán zpět do Čech a zásluhou bamberského biskupa Oty a královny Svatavy se umírající kníže Vladislav s bratrem smiřuje.

  16. dubna, čtyři dni po smrti Vladislava, je Soběslav nastolen. Začíná tak jeho téměř 15 letá vláda. Soběslav po celou dobu rozhoduje sám o osudu ostatních Přemyslovců a o obsazení údělů, neohlíží se ani příliš na velmože. Musí válčit s neúspěšným kandidátem Otou, který se obrátil na vládce říše - Lothara. Německé vojsko je ale poraženo u Chlumce a Ota zabit. Lothar se stává Soběslavovým přítelem a spojencem, jeho moc se tak ze dne na den zvyšuje, řada Přemyslovců končí ve vězení, na čas vládne celému knížectví, včetně údělů. Jeho jedinovláda je také důvodem ke spiknutí, které je odhaleno v létě 1130. S Lotharem válčí v Německu, sám několikrát táhne do Polska. V závěru vlády se snaží pojistit trůn nestaršímu synovi Vladislavovi, ovšem na smrtelném loži v Hostini Hradci (snad Hradec Králové), ale jen může přihlížet, jak velmoži volí jiného Vladislava, synovce umírajícího knížete.

  Kníže, který byl nejschopnější ze synů Vratislava, byl mezi lidem (a zpočátku i mezi šlechtou) oblíbený, riskoval sám na vlastní pěst, narozdíl od ostatních, vyčkával ve vyhnanství, dělal si kontakty, hledal vhodnou příležitost k vládě. Příležitost využil a už ji nepustil.

  Měl 4 známé syny: Vladislava (+1165), Oldřicha (+1177), Soběslava (+1180) a Václava (+1192) a dceru Marii (v roce 1138 provdána za Leopolda IV. Rakouského, později za Hermana II. Korutanského.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha