Tipy na zajímavé knihy

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Peacemaker »

Zháňam knihu od J.Lukačku: Formovanie vyššej šľachty na západnom Slovensku.
Ale nejak sa mi nedarí. Vie mi niekto poradiť/pomôcť, kde by mohla byť k mání? Ďakujem.
Prduch
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 16 pro 2011 21:41
Bydliště: Akkon

Marc Bloch, Feudální společnost

Nový příspěvek od Prduch »

V edici historického myšlení vyšla před rokem klasická práce od Marca Blocha, jež patří k nepostradatelným příručkám každého, kdo se zabývá dějinami společenských formací a konkrétně feudálního systému.
Marc Bloch, Feudální společnost - dostupná prakticky všude, nejjednodušší je samozřejmě objednávat přes Kosmas
Gerhoch von Reichersberg

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Gerhoch von Reichersberg »

Peacemaker píše:Zháňam knihu od J.Lukačku: Formovanie vyššej šľachty na západnom Slovensku.
Ale nejak sa mi nedarí. Vie mi niekto poradiť/pomôcť, kde by mohla byť k mání? Ďakujem.
Trvalo mi to presne 15 sekund, aby som to nasiel: je to v Univerzitke v Bratislave, pravdepodobne to bude aj v kniznici SAV a aj na FF UK BA
Gerhoch von Reichersbeg

Re: Marc Bloch, Feudální společnost

Nový příspěvek od Gerhoch von Reichersbeg »

Prduch píše:V edici historického myšlení vyšla před rokem klasická práce od Marca Blocha, jež patří k nepostradatelným příručkám každého, kdo se zabývá dějinami společenských formací a konkrétně feudálního systému.
Marc Bloch, Feudální společnost - dostupná prakticky všude, nejjednodušší je samozřejmě objednávat přes Kosmas
A ked si to konecne precita a kupi dostatocny pocet ludi, tak sa budeme moct zacat hadat, do akej miery sa daju aplikovat francuzske pomery na oblast Strednej Europy :)
Prduch
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 16 pro 2011 21:41
Bydliště: Akkon

Re: Marc Bloch, Feudální společnost

Nový příspěvek od Prduch »

Gerhoch von Reichersbeg píše: A ked si to konecne precita a kupi dostatocny pocet ludi, tak sa budeme moct zacat hadat, do akej miery sa daju aplikovat francuzske pomery na oblast Strednej Europy :)
Přesně, viděl bych to na typický pražsko-brněnský nebo brněnsko-pražský (to je asi fuk) masakr motorovou pilou
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové cestovní průvodce

Nový příspěvek od Dagmar »

Už je to druhé vydání, ale možná to bude někoho zajímat. "Rožmberkové cestovní průvodce" Milena Hajná - vydal Národní památkový ústav České Budějovice. Líbí se mi :D
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Marc Bloch, Feudální společnost

Nový příspěvek od Katerina »

Gerhoch von Reichersbeg píše:
Prduch píše:V edici historického myšlení vyšla před rokem klasická práce od Marca Blocha, jež patří k nepostradatelným příručkám každého, kdo se zabývá dějinami společenských formací a konkrétně feudálního systému.
Marc Bloch, Feudální společnost - dostupná prakticky všude, nejjednodušší je samozřejmě objednávat přes Kosmas
A ked si to konecne precita a kupi dostatocny pocet ludi, tak sa budeme moct zacat hadat, do akej miery sa daju aplikovat francuzske pomery na oblast Strednej Europy :)
No, tak to já se klidně přiznám, že jsem si to koupila a se zájmem - a začala i číst také se zájmem a se zájmem si to i dočtu - jenže jak mám ted´rozečteno 7 knih najednou , tak se na pořádné čtení této knížky teprve připravuju. Co jsem zatím nakoukla se mi líbí a zajímá mě.

Francouzské poměry na oblast střední Evropy ?
Ve středověku ? Třeba kulturní .. ty jsem putovávaly přes Německo, pokud mě pamět nemýlí - a vlivy třeba architektury též přes Rakousko .. .
Zápas o aplikaci těchto vlivů třeba do politické správy za Lucemburků je také zajímávé sledovat ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Ježek »

Něco, co by se dalo považovat za tip na zajímavou knihu. Nominace Umění české reformace v Magnesii liteře: http://www.magnesia-litera.cz/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

Znáte někdo tu edici od Franze Hebera? http://www.kosmas.cz/knihy/62731/ceske- ... a-tvrze-i/
Pokud ji porovnáte např. se Sedláčkem nebo s publikacemi od Menclové, má to nějakou hodnotu? Odbornou či sběratelskou? Moc díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Zany »

Heber byl v podstatě Sedláčkův předchůdce, takže odbornou hodnotu zcela nepochybně, sběratelskou asi ne, pokud ovšem nemyslíš původní vydání z 19. století, jinak je to reprint, i když ne tak úplně. Jsou tam hesla věnovaná jednotlivým objektům popisující historii a stavební vývoj, doplněná kvalitními kresbami.
Původní dílo bylo psané německy, to nové je komentovaný a výrazně doplněný a přepracovaný český překlad, přibyly i některé kresby, nalezené v archivech, nová série má také trochu jiné uspořádání přibližně po krajích. V původním vydání byl k některým místům uveden jen obrázek, v tom novém k nim dopsal texty renomovaný autor J. Úlovec, který také revidoval původní texty, opoznámkoval případné nepřesnosti a chyby, aktualizoval rejstříky a vůbec odvedl obrovský kus práce.
Tady máš stránku přímo nakladatelství, s recenzemi a komentáři:
http://www.argo.cz/knihy/62731/ceske-hr ... a-tvrze-i/
Pokud bys to případně chtěla kupovat, poptal bych se na KAS, tam by to mohlo vyjít ještě levněji než na Kosmasu
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

Zany, moc děkuju za informace.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

http://www.ivysehrad.cz/kniha/anezsky-klaster-v-praze/

Anežský klášter spolu s dalšími knihami se slevou
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od slavicekvac »

Templars and Hospitallers as Professed Religious in th Holy Land.
Jonathan Rilley.Smith
Univesrsity of Notre Dame Press
Indiana
dostupné v ebrary NK Praha e-book
Pohled na Templáře a špitálský řád sv. Jana ve Svaté Zemi jako náboženská společenství,
jejich základ u sv. Bernarda z Clervaux
Ekonomický rozbor pádu křižáckého státu
Kdybych byl tehdy marod, tak bych chtěl být ve špitále v Palestině za křižáků:
třikrát týdně maso - vepřové, skopové, drůbež, dvakrát týdně obrovský zeleninový salát, ovoce
výčet složení o jakém se mi doma ani nezdá, jinak ovoce a zelenina denně, polévky
chleba ječný, pšeničný bez omezení. Postel jako dneska, asi nebyla polohovací :-)
Ošetřovali stále okolo tisíce lidí. Na počet lidí tam to bylo obrovské množství.
Technologie se přenesla do Evropy, například do Českého Dubu, kde byla komenda se špitálem založená Berkou a Zdislavou z Lemberku
Naposledy upravil(a) slavicekvac dne 15 úno 2013 13:53, celkem upraveno 1 x.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od slavicekvac »

The social structure of first Crusade:
Conor Kostick
Leiden, Boston Brill

nečetl jsem
zdroj ebrary NK Praha
e-book
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od slavicekvac »

Regna and Gentes : The Relationship Between Late Antique and Early Medieval Peoples and Kingdoms in the Transformation of the Roman World Goetz, HansWerner (Editor) ; Jarnut, Jorg (Editor) ; Pohl, Walter (Editor) Pages: 719 Publisher: Brill Academic Publishers Original Pub. Date: 200301 Language: en
ebrary NK
Velmi dobrý soubor názorů na vývoj národů - ethnik na území Římské říše.
malý, ale dobrý vhled do Slovanů. Větší a kvalitnější pohled na úlohu Avarů.
Téma, které se zde diskutuje dost slině.
Řekl bych, že je to v této věco od dob Dvorníka první velmi dobře udělaný pohled na
tento problém, zasahující až do našich dnů. Pozoruhodně to Dvorníka nijak zvlášť neopravuje, ale doplňuje
o archeologii a nové prameny z turecké oblasti.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

Znáte tuhle knihu? Čechy jsou plné kostelů
https://www.nln.cz/knihy/cechy-jsou-plne-kostelu/
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Zany »

Klasický sborník - festšrift
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

A kvalita? Stojí za to?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Zany »

asi jako každý sborník - záleží na autorovi konkrétního příspěvku, tady jsou jako obvykle autoři renomovaní i méně známí
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy na zajímavé knihy

Nový příspěvek od Viola »

Díky. :)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů