Hagiografie

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Hagiografie

Nový příspěvek od Ježek »

Několikrát už jsme tu nakousli téma legend a jejich pravdivosti a reálnosti.

Začnu citátem z M. Halbwachse: Kolektivní paměť, s. 57: "Světec, jehož příkladný život vedl k posmrtnému vysvěcení, by se například velice divil legendě, která o něm vznikla, pokud by se vrátil na svět. Legenda přesto vznikla na základě pečlivě dochovaných vzpomínek sepsaných v dobré víře svědky jedné etapy jeho života. Světec možná většinu zaznamenaných událostí nepozná nebo se ani nikdy neodehrály. Důvod, proč ho nezaujaly, však tkví v tom, že se plně věnoval vnitřnímu životu, zatímco ostatní, kteří věnovali pozornost jemu, zaznamenali okolní události."
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hagiografie

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Několikrát už jsme tu nakousli téma legend a jejich pravdivosti a reálnosti.

Začnu citátem z M. Halbwachse: Kolektivní paměť, s. 57: "Světec, jehož příkladný život vedl k posmrtnému vysvěcení, by se například velice divil legendě, která o něm vznikla, pokud by se vrátil na svět. Legenda přesto vznikla na základě pečlivě dochovaných vzpomínek sepsaných v dobré víře svědky jedné etapy jeho života. Světec možná většinu zaznamenaných událostí nepozná nebo se ani nikdy neodehrály. Důvod, proč ho nezaujaly, však tkví v tom, že se plně věnoval vnitřnímu životu, zatímco ostatní, kteří věnovali pozornost jemu, zaznamenali okolní události."
Jak kdy. Někdy jsou písemnosti od světců intimní povahy. Ústní výpovědi, nebo deníky. Taky básně - viz Jan od Kříže. Teď právě čtu Deníček svaté Faustyny Heleny Kowalské. Vnější záležitosti méně podstatné, než ty zcela vnitřní. Ale souhlasím, že třeba legendy o Václavu jsou více vnější, svědectví přímé řeči je malé, ale nechybí. Jsem přesvědčen, že čím bizarnější historky, tím pravdivější. Zvlášť ty, které o světci vypovídají negativně. jsou věci, které se nevymyslí.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Hagiografie

Nový příspěvek od Katerina »

Ano, také myslím, jak kdy .. někdy vznikaly legendy již krátce po úmrtí dotyčného, snad jako příprava na jeho svatořečení - nedávno jsem si zase četla v knize o sv. Kláře, to je myslím podobný případ , a svědectví sester, které s ní žily v klášteře a byli účastni při jejím odchodu by se daly považovat za reálná.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hagiografie

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:Ano, také myslím, jak kdy .. někdy vznikaly legendy již krátce po úmrtí dotyčného, snad jako příprava na jeho svatořečení - nedávno jsem si zase četla v knize o sv. Kláře, to je myslím podobný případ , a svědectví sester, které s ní žily v klášteře a byli účastni při jejím odchodu by se daly považovat za reálná.
Určitě blízkost svědectví je podstatná. Já se teď malinko podílím na procesu blahořečení Matky Vojtěchy Antonie Hasmandové OSB ( Boromejky ), tak v praxi tyto přípravy vidím zblízka. Osobní svědectví jsou přesná, dají se i korigovat více svědectvími ze stejné doby. Já toho moc nenasvědčím osobně, viděl jsem ji dvakrát a nemohu na to zapomenout, ale to určitě nepřispěje v procesu. Nopak znám jasné uzdravení na její přímluvu způsobem a výsledky takové, že doktor na to jen zírá :-) Po vyléčení rakoviny u chlapa 82 let s metastázami dělal 12x biopsii, aby se přesvědčil, že je to úplné vyléčení. Teď je ten člověk zase v síle a píše další knihu :-) Teď jsem ho viděl jen na Skypu, ale je v pohodě. Matka Vojtěcha má na kontě několik dalších, kromě těch za života, které se nepočítají... Sama zemřela na rakovinu v roce 1988.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů