Štaufové

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3952
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Jindřich VII. Štaufský

Nový příspěvek od Ježek »

12. února 1242 (podle jiných pramenů 10.) zemřel Jindřich VII. Štaufský, první syn císaře Fridricha II. a jeho manželky Konstancie Aragonské.

Jindřich se narodil v sicilském království v roce 1211, tedy v době, kdy jeho otec začal s podporou papeže Inocenta III. usilovat o římský královský titul. Po jeho zisku Fridrich dodržel slib, že ve svých rukách nebude držet více království a v březnu 1212 byl Jindřich v Římě korunován na sicilského krále. Stále jako malé dítě se Jindřich v roce 1216 stává švábským vévodou a o rok později ztrácí na úkor otce sicilské království.

V dubnu 1220 byl Jindřich zvolen římským králem, 8. května 1222 ho korunoval v Cáchách kolínský arcibiskup Engelbert I. V této době se jedná o jeho zasnoubení s Anežkou Přemyslovnou, nakonec si v listopadu 1225 bere za svoji manželku Markétu Babenberskou (také známou z českých dějin), dceru Leopolda VI.

Na Vánoce 1228 se Jindřich VII. jako dospělý ujímá samostatné vlády v Německu. Král vede politiku vstřícnou vůči říšským městům a dostává se do konfliktu s říšskými knížaty, především Wittelsbachy, stejně jako s otcem Fridrichem II. a papežem Řehořem IX. Na přelomu let 1233 a 1234 je Jindřich exkomunikován, v létě 1234 se ho zříká i jeho otec a vytáhne do Německa.

Jindřich VII. se pokusí sestavit alianci ze Švábska, biskupů a vyjednat spojenectví s francouzským Ludvíkem IX. a italskými městy (Lombardskou ligou), to se mu nepodaří a 2. července 1235 se vzdává otci. O dva dny později je detronizován a zajat.

Zbytek svého života stráví císařův prvorozenec ve vězení. Vězněn je nejdříve v Německu, na hradech Heidelberg a Alerheim, později v Apulii a Kampánii. Věznění bylo zřejmě spíše symbolické, nicméně podle kosterních pozůstatku Jindřich v závěru svého života trpěl leprou. Umírá pádem koně zřejmě 12. února při převozu mezi městy Martirano a Nicastro. Podle propapežských kronikářů nepřátelsky nakloněným Štaufům měl spáchat sebevraždu.

Jindřich byl příznivcem minnasängu, měřil 166 cm. Se svoji manželkou měl dva syny Jindřicha a Fridricha, kteří umírají v desetiletí po jeho skonu. Následníkem se stává jeho polorodý bratr Konrád IV.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů