Nalezeno 20 výsledků hledání

Return

od Simplex
15 lis 2022 10:32
Jump to forum
Jump to topic

Re: Slavníkovci nejsou Přemyslovci

Pokud máte zájem o Slavníkovce, lze využít málo známou řadu sborníků kutnohorského archivu, mezi nimiž jsou i monotematická čísla, která se věnují Slavníkovcům. Po stopách svatého Vojtěcha. Antiqua Cuthna 3, 2007 Slavníkovci v českých dějinách. Antiqua Cuthna 2, 2006 http://www.soapraha.cz/kutnahora...
od Simplex
21 úno 2023 20:05
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni z Krumlova

Hypotéza je následující - v obou případech to jsou pečeti, ne snad manželské, ale ze zohledněním rodu manželky vydavatele. Co si o tom myslíte? -Vzledem k tomu, že jistotu nebude mít nikdy, tak je to jedna z možných hypotéz. Pokud si vzpomínám, tak možnost jakýchsi nedokonalých aliančních erbů se o...
od Simplex
29 říj 2023 08:18
Jump to forum
Jump to topic

Příběh meče

Hergesell Jan, Snítilý Pavel eds.: Příběh meče, 63 s. Městské muzeum v Čelákovicích 2020 Publikace se zabývá náhodným nálezem vzácné zbraně, k němuž došlo při čištění vodní nádrže v Lázních Toušeň. Meč připomínající skandinávskou produkci byl patrně koncem prvního tisíciletí vyroben v Polsku, kde s...
od Simplex
08 lis 2023 14:36
Jump to forum
Jump to topic

Re: Český rod pánů ze Žirotína (Žerotína), erb orlice

Sulizlavo Vloch- CDB IV/1, č. 183, s. 334-335 Ještě jsem se dodatečně díval do RBM, ale ani jeho editoři se nepokusili případný predikát ztotožnit s názvem konkrétní lokality. vloh rbm 2-1447.jpg Takže jsem to zkusil sám a podle mě by se za výrazem Vloh mohla skrývat lokalita Brloh. Těch je sice v ...
od Simplex
19 lis 2023 16:41
Jump to forum
Jump to topic

Re: Benešovici

V jedné ze svých studií o svatojířských benediktinkách uvádí Renáta Modráková důvody, proč je možné pokládat abatyši Žofii za členku rodu Benešoviců a příbuznou biskupa Tobiáše z Benešova. Byl by to další doklad sepětí rodu z Benešova s církví, které bylo od počátku jednou z podmínek jeho mocenského...
od Simplex
30 pro 2023 20:44
Jump to forum
Jump to topic

Re: TV tipy

Úplná novinka z muzea v Blansku:
HRADY STŘEDNÍ ČÁSTI MORAVSKÉHO KRASU A ZÁMEK BLANSKO VE SVĚTLE NOVÝCH POZNATKŮ
https://www.youtube.com/watch?v=hHlLsc35VJw
od Simplex
04 úno 2024 08:32
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni z Polné

Pro dějiny rodu je stále zásadní práce M. Plačka, která vyšla kdysi v Časopisu Matice moravské. Takže sem z něj přídávám rodokmeny. Rod se mohl v oblasti výrazně prosadit až po definitivním pádu Děpolticů a jejich náhlé zbohatnutí s tím patrně přímo souvisí. Plaček Miroslav: Rakouský rod pánů z trna...
od Simplex
13 úno 2024 06:57
Jump to forum
Jump to topic

Re: Zajímavé odkazy - kroniky, manuskripta...

Archeologie ve středních Čechách-kromě několika starších ročníků v pdf
https://www.uappsc.cz/publikace/archeol ... h-cechach/
od Simplex
19 úno 2024 16:49
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni ze Strakonic

---Pokud má být onen Racek z Boru příslušníkem rodu Švamberků, nebude to o majetku na Olomoucku. Ale může to souviset s vývpravou Václava II. do Polska, která skončila jeho korunovací a pár klášterních dobytčat přitom tu slávu odskákalo. Pokud se vojsko shromažďovalo v Olomouci, jako o pár let pozd...
od Simplex
16 bře 2024 08:00
Jump to forum
Jump to topic

Zázemí královského města Uničova : osídlení a církevní architektura / Vladimír Horn, Jakub Novák

Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, 2023, 178 s. Obsah je zřejmý z názvu a je to další dílek do našich představ o nejstarším osídlení Severní Moravy a navíc se dá volně stáhnout ze stránek UPOLu. http://vffup.upol.cz/edice/archaeologica-olomucensia/vladimir-horn-jakub-novak-zazemi-...
od Simplex
14 dub 2024 09:20
Jump to forum
Jump to topic

Re: Jiří z Milevska

---U žádného konventu nemáme prokázáno, že by byl vznikl vyloženě v důsledku nesplněného slibu účasti na kruciátě. Ono to není překvapivé, protože k nám chapadla papežství ve 12. s. nesahala a zdejší církev byla v úpně jiné situaci a na kolik to dokázala jinde netuším. ---Vilém z Pulína je fakt spec...
od Simplex
19 dub 2024 17:53
Jump to forum
Jump to topic

Re: Hroznatovci

Újezd Čáslav mě pochopitelně zájímá kontinuálně, ale mám to chápat tak, že už neplatí, co si k tomu napsal ve Vilémovi? Nemusel si to rozepisovat, protože o těch listinách stále platí co kdysi napsal G. Fridrich a co se vždycky uvádí v souvislosti s litoměřickou kapitulou. Detailněji než Fridrich to...
od Simplex
20 dub 2024 07:39
Jump to forum
Jump to topic

Re: Hroznatovci

To, že dárcem patrně nebyl Jindřich Břetislav, ale jeho otec, může podporovt i způsob jakým byl uváděn v listinách. Samozřejmě a jak píšeš, ty dary nemusí být ze stejné doby a jejich zápis nemusel respektovat časovou posloupnost, ba naopak. Zdá se mi, že šlechta obdarovávala kapituly, před tím, než ...
od Simplex
20 dub 2024 14:44
Jump to forum
Jump to topic

Re: Hroznata a újezd Čáslav

Text přípisku: Ze vsi Desekrypy byl darován jakýsi člověk jménem Zlaton se syny a bratrem k právu téhož kostela. A to vysvědčují hrabě Blag, Matúš, Petr, Dama, Zuda, Sbor, Svojata, Turdmir, Krivec, Jan číšník, Zasin, Buda, hrabě Zagor a Krec vladař. Jména poddaných, kteří jsou z tohoto hradu: Goste...
od Simplex
26 dub 2024 19:19
Jump to forum
Jump to topic

Re: Povstání kralevice Přemysla 1248-9

---Ve starší literatuře se uvádělo, že Přemysl byl neoblíbeným odstrkovaným synem, který mohl být určen k církevní dráze. První hypotézu zpochybnil J. Žemlička, když upozornil, jak rychle se po bratrově smrti stal moravským markrabětem a druhé zřejmě vylučuje nedávná zkušenost s Jindřichem Břetislav...
od Simplex
26 dub 2024 19:26
Jump to forum
Jump to topic

Re: Povstání kralevice Přemysla 1248-9

---Je pravděpodobné, že se Přemyslovi volitelé nesešli náhodou a nebyla to spontánní akce, protože se odehrála (31. 7.) mimo běžné sněmovní termíny. Přinejmenším na počátku povstání tvořili podle mě jádro Přemyslových stoupenců středočeské rody, které se díky poloze svých sídel uplatnily, jak ve slu...
od Simplex
13 kvě 2024 07:13
Jump to forum
Jump to topic

Re: František Záruba, Hrady doby přemyslovské I.

---Z vícero důvodů a na rozdíl od Ježka, který byl hodně shovívavý, se nedomnívám, že vydavatelský počin NLN bude základní kastelologickou literaturou naší doby. Tedy pokud tím nebylo myšleno, že je publikace určena co nejširší veřejnosti. Podle mě to je literatura populárně-naučná a záleží na pouče...
od Simplex
15 kvě 2024 21:52
Jump to forum
Jump to topic

Re: Koruna Přemyslovců

Kdysi o tom psal Ivan Hlaváček.
Královský poklad ze Slezské středy, několi poznámek, ČČH 2,1997
od Simplex
18 kvě 2024 09:09
Jump to forum
Jump to topic

Re: Vedlejší větve Vítkovců

Ještě je nutné vypořádat se s mýtem, který do prostoru vypustil autor několika publikací o Vítkovcích J. Jůna. Jůna Jan: Popis vedlejších větví Vítkovců, HAG 1-2,2009, s. 85 1138.jpg Nevím, jestli to byl úmysl či např. tisková chyba, ale listina, na kterou se odvolává a na níž vystupuje Smil z Údrče...
od Simplex
18 kvě 2024 12:30
Jump to forum
Jump to topic

Re: Páni z Ceblovic – rod erbu beraních rohů

Nenapadlo mě, že Crh se vyvinul z Cyrila ...
crh.jpg